Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

Opera żebracza


W latach 2012 – 2013 Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. I.J.Paderewskiego w Choszcznie realizuje polsko – niemiecki projekt teatralno – muzyczny „Szkoły muzyczne bez granic” – Die Beetleroper 2012/2013 polegający na przygotowaniu i wystawieniu „Opery żebraczej”.

Projekt jest realizowany wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. W.Lutosławskiego w Stargardzie Szczecińskim (orkiestra) oraz Centrum Edukacji, Kultury i Kształcenia Muzycznego Powiatu Odra – Sprewa (Landkreis Oder Spree) – soliści.

Dotychczas odbyły się 2 próby orkiestry w Stargardzie Szczecińskim, a w marcu br. odbędzie się kolejna. Próby orkiestry prowadzi dyrygent z Niemiec Aleksander Ilienko. Od 03 – 07 kwietnia br. na Zamku Beeskow a w dniach 10 – 12 maja 2013 r. w Choszcznie odbędą się próby wspólne orkiestry i śpiewaków.

Powstała inscenizacja operowa będzie wykonana sześciokrotnie w różnych miastach partnerskich: Frankfurt nad Odrą (Frankfurt Oder). Beeskow, Eherswalde (21 – 23 czerwca 2013 r.) oraz w Choszcznie, Stargardzie Szczecińskim i Sulęcinie (28 – 30 czerwca 2013 r.).

 

Pełen opis projektu znajduje się w plikach do pobrania poniżej.

 

[pobierz] 0.8 MB opera-zebracza

Projekt "Opera żebracza"-opis

 

[pobierz] 0.4 MB opera-zebracza-001

Projekt "Opera żebracza"-opis

 

OPERA ŻEBRACZA
OPERA ŻEBRACZA

 

To złodzieje, oszuści i prostytutki, a nie królowie, herosi czy bogowie są bohaterami „Opery żebraczej“, do której libretto w 1728 roku stworzył John Gay, a muzykę opracował Jonathan Christoph Pepusch. Nawiązuje do niej również Opera za trzy grosze Bertolda Brechta. W piątek, 21 czerwca 2013, o godz. 19.00 sztuka ta będzie miała swoją uroczystą premierę w Beeskow. Dziesięciu uczniów śpiewu z centrum edukacji, kultury i muzyki okręgu Oder-Spree wraz z 28-osobową polską orkiestrą państwowych szkół muzycznych z Choszczna i Stargardu Szczecińskiego, pod kierownictwem Ulrike Boie (reżyseria) i Alexa Ilenko (muzyka), przedstawi spektakl w Schützenhaus w Beeskow.

Wydawać się może, że nie jest to tematyka odpowiednia dla młodzieżowego teatru muzycznego, jednak satyra ani trochę nie straciła na aktualności i można ją odnieść nie tylko do ówczesnej rzeczywistości, lecz także do czasów współczesnych. Sztuka napisana przez Gay'a była satyrą na mieszczaństwo i burżuazję w Anglii. XVIII-wieczna Anglia: życie prostych mieszkańców Londynu było ciężkie i ponure. W policji panowała korupcja, prawo niemal zawsze stało po stronie bogaczy, a pieniądze znaczyły więcej niż moralność, honor czy godność. W tym świecie zbrodni i korupcji żyje Macheath, herszt bandy zbójców i kobieciarz. Żeni się on z Polly, jedną ze swoich licznych kochanek, a jednocześnie przyrzeka małżeństwo ślicznej Lucy, która z kolei spodziewa się jego dziecka. Zarówno ojciec Polly, Peachum, który z upodobaniem denuncjuje członków swojej bandy chroniąc się w ten sposób przed zdradą, jak i ojciec Lucy, Lockit, skorumpowany dyrektor więzienia, próbują zapobiec temu romansowi. Obaj chcą zaprowadzić Macheatha na szubienicę i zgarnąć za niego nagrodę. Dziewczęta walczą więc o swoją miłość, a Macheath o życie. Lockit i Peachum wietrzą interes życia. Rozpoczyna się wiodący przez półświatek Londynu burzliwy korowód aresztowania, wypuszczenia na wolność, oszustwa, rabunku, szantażu i pojednania.

Już od początku roku szkolnego 38 uczniów szkół muzycznych z obu krajów uczestniczy w próbach do tego spektaklu. Szczególnym wyzwaniem była oczywiście bariera językowa, którą jednak podczas wspólnych prób udało się szybko przełamać.

Przed tym młodym zespołem jeszcze pięć kolejnych spektakli. „Operę żebraczą“ będzie można zobaczyć również 22 czerwca podczas szkolnych dni muzyki w Eberswalde oraz 23 czerwca, o godz. 15.00 w Kleist Forum (Forum Kleista) we Frankfurcie nad Odrą.

28 czerwca o godz. 1800spektakl zaprezentowany zostanie w sali widowiskowej Choszczeńskiego Domu Kultury.

29 czerwca o godz. 1800 w Stargardzkim Centrum Kultury

30 czerwca w Domu Joanitów Sulęcinie.

 

Prasa o projekcie:

http://www.choszczno.pl/content/view/2312/1/

http://www.burg-beeskow.de/texte/seite.php?id=123211

 http://www.sulecin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=474:opera-ebracza-w-sulcinie&catid=5:start